PrimaDog lahjoittaa koiranruokaa hyväntekeväisyyteen vuosittain

1331 kiloa koiranruokaa kodittomille koirille

Syksyllä 2021 PrimaDogin Facebook-seuraajat saivat ehdottaa meille uusia hyväntekeväisyyskohteita. Valitsimme avustuskohteiksi Suomessa ja Virossa toimivan Rekku Rescue ry:n sekä Kreikan kodittomia koiria auttavan Hard Luck Paws ry:n. PrimaDog lähetti yhdistyksille kaikkiaan 1331 kiloa koiranruokaa ja -herkkuja.

Tutustu PrimaDogin hyväntekeväisyystyöhön.

Pitkäjänteistä auttamistyötä Suomessa ja Virossa

Sekä suomalaisia että virolaisia kodittomia koiria auttava Rekku Rescue ry perustettiin vuonna 2002. Vuosien kuluessa yhdistys on onnistunut parantamaan Viron yhteistyötarhojen oloja ja toimintamalleja. Suomessa Rekku Rescue etsii koteja kodittomille koirille ja kissoille sekä tekee ennaltaehkäisevää eläinsuojelutyötä, jotta kodittomien eläinten määrä vähenisi ja eläinten asema sekä hyvinvointi paranisivat. Vuoden 2020 aikana 65 rescuekoiraa löysi uuden kodin Rekku Rescuen avustamana.

”PrimaDogin lahjoituksen avulla voimme taata sijaiskodeissa oleville koirille laadukkaan ruoan. Suurin osa kodittomista koiristamme on keskikokoisia tai suuria aktiivisia koiria, jotka syövät paljon. Yhdistykselle tarjotaan lähes päivittäin uusia koiria etsimään kotia, joten lahjoituksesta on todella iso apu koirien ruokakuluihin, jotka voivat ajoittain nousta suuriksi. Lahjoitusherkkuja käytämme useimmiten palkkana koirien koulutuksessa”, yhdistyksestä kerrotaan.

Rekku Rescue toimii tiiviissä yhteistyössä muiden eläinsuojeluyhdistysten ja viranomaisten kanssa sekä noudattaa tarkasti viranomaisohjeistuksia. Yhdistys rahoittaa toimintansa jäsenmaksuilla ja lahjoituksilla, jotka käytetään lyhentämättöminä eläinsuojelutyöhön. Rekku Rescuen visio on, että jokainen lemmikkieläin syntyy toivottuna ja sillä on koti, jossa sen kokonaisvaltaisesta hyvinvoinnista huolehditaan.

Haluatko tukea yhdistyksen toimintaa tai suunnitteletko rescuekoiran ottamista? Lue lisää Rekku Rescue ry:n verkkosivuilta.

 

PrimaDogin lahjoittaa 1 % myyntituotosta hyväntekeväisyyteen

 

Sitoutunut kodittomien koirien auttaja

Hard Luck Paws on vuonna 2017 perustettu suomalainen yhdistys, joka auttaa kodittomia koiria sekä Manner-Kreikassa että Kreetalla. Vuoteen 2020 mennessä yli 600 koiraa on löytänyt yhdistyksen kautta uuden kodin Suomesta. Lisäksi Hard Luck Paws auttaa paikallisia eläinsuojelijoita steriloimaan kaduilla ja tarhoissa eläviä koiria sekä avustaa tarhojen parannustöissä, ostaa loishäätöjä tarhojen koirille ja maksaa liikenteessä loukkaantuneiden eläinten hoitokuluja.

Tällä hetkellä yhdistyksen kautta Suomeen adoptoitavat koirat tulevat joko Kreikan Thessalonikista tai Ioánninasta. Kreetan koiria Hard Luck Paws auttaa muun muassa lahjoituskupongeilla, joiden avulla paikalliset eläintensuojelijat voivat hankkia ruokaa ja loishäätölääkkeitä kreetalaisille koiratarhoille ja katukoirille.

”Me yhdistyksessä olemme otettuja tästä kunniasta saada PrimaDogilta näin iso lahjoitus toimintaamme. Olemme pieni yhdistys, mutta meillä on paljon tukijoita ja meidän kauttamme adoptoineita. Nyt pystymme auttamaan taas entistä suurempaa määrää koiria kestämään lähestyvän talven kylmyyden. Thessalonikissa yölämpötila painuu jo lähelle nollaa, ja koirat tarvitsevat aiempaa enemmän ruokaa pysyäkseen lämpiminä. Vapaaehtoiset kiertävät Thessalonikin katuja kaksi kertaa vuorokaudessa ruokkimassa koiria. Kaduilla elävien koirien lisäksi jaamme lahjoitusruokaa yhteistyötarhoillemme ja kotia odottaville koirille.”

Jokainen Suomeen adoptoitu koira saa uuden elämän ja vapauttaa samalla paikan toiselle kodittomalle koiralle koiratarhalta, jossa koira pääsee odottamaan omaa kotia turvallisissa olosuhteissa. Hard Luck Paws tekee tiivistä yhteistyötä paikallisten viranomaisten kanssa ja on erityisen tarkka siitä, että kaikki Kreikasta adoptoidut koirat testataan, rokotetaan, lääkitään ja rekisteröidään asianmukaisesti ennen matkaa uuteen kotiin. Lisäksi yhdistys on sitoutunut auttamaan ja tukemaan rescuekoiria omistajineen vielä vuosienkin jälkeen koiran adoptoinnista, jos siihen on tarvetta.

Haluatko tukea yhdistyksen toimintaa tai antaa kodin kodittomalle koiralle? Lue lisää Hard Luck Paws ry:n verkkosivuilta.

 

PrimaDog lahjoittaa koiranruokaa hyväntekeväisyyteen vuosittain